monitoring_mediow_energetycznych.jpg

Monitoring i optymalizacja zużycia mediów energetycznych

Monitoring i optymalizacja zużycia mediów energetycznych

Grosz do grosza,

a będzie kokosza, jak mówi porzekadło. Ono jednak nie jest o kokoszy, ale o groszach, o oszczędzaniu. Dzisiaj, w dobie wyjątkowo wysokich kosztów energii, każdy chce oszczędzać. Tylko, że energia elektryczna, woda czy gaz, to nie monety i banknoty, które można łatwo przeliczyć, to media, które trzeba opomiarować, by wiedzieć, ile się ich zużywa. Dużym ułatwieniem do zapanowania nad rozchodem mediów są systemy klasy EMS.

EMS

Kolejny magiczny skrót, czyli Energy Management System. To dziś „must have” dla tych przedsiębiorstw, które chcą optymalizować koszty energii. To system, który ułatwia zapanowanie nad rozchodami i dopływami wszelkich mediów energetycznych. To podstawa optymalnego zarządzania produkcją i oszczędnego gospodarowania zasobami. I znów pojawia się jak mantra, że dostawca takiego czy innego systemu pomiarowego medium zapewnia również system do rozliczeń. Jednak aplikacja Asix Energy, to coś więcej. Primo: zapewnia akwizycję pomiarów z różnych urządzeń, pochodzących od różnych producentów, wykorzystujących różne protokoły komunikacyjne. Secundo: oferuje bogaty wachlarz narzędzi do analiz, porównań i symulacji, których nie ma gdzie indziej. Tertio: to system, który użytkownik końcowy może samodzielnie rozbudowywać o nowe pomiary i urządzenia po odbyciu krótkiego przeszkolenia przez ASKOM. Aplikacja Asix Energy jest budowana w sposób automatyczny i w taki też sposób rozszerzana o kolejne monitorowane media. Quarto: Asix Energy, to produkt polski, od ASKOMu, więc jak zwykle, możliwe jest rozszerzenie jego funkcjonalności według potrzeb Zamawiającego. Quinto: to wsparcie przy audytach energetycznych oraz wdrażaniu normy ISO 50 001, ułatwienie przy uzyskiwaniu białych certyfikatów.

Dla porządku trzeba wymienić możliwości szeregowania odbiorów energii według wielkości zużycia, porównanie zużycia energii w różnych okresach, komparację zużycie różnych odbiorów w tym samych czasie, symulowanie kosztów według dowolnie modelowanych taryf, wbudowany system raportowania z szerokim zestawem typowych raportów, wyznaczania kosztów jednostkowych produktu w oparciu o dane o wolumenie produkcji, wprowadzanie stanu liczników ręczne lub automatyczne, pomiary wirtualne i inne narzędzia dla energetyków.

Pozostaje tylko wdrożyć Asix Energy, przeanalizować koszty, oszczędzać i odkładać na przysłowiową kokoszę.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem>>