Monitoring energii EMS
O tym jak ważne dla zakładu produkcyjnego jest oszczędne gospodarowanie energią, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Skończyły się czasy, gdy firmy traktowały zużywaną energię jako koszt stały, na który nie ma się wpływu. Rosnące w zastraszającym tempie ceny mediów energetycznych oraz zmieniające się regulacje prawne takie jak konieczność cyklicznych audytów energetycznych, wymuszają na firmach zwrócenie szczególnej uwagi na wykorzystywanie energii pod różnymi postaciami oraz wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu oraz modyfikację procesów technologicznych zapewniających oszczędności. Zrozumiano, że energia potrzebna do wytworzenia produktu jest jednym z ważnych czynników cenotwórczych, a jej minimalizacja w znaczący sposób wpływa na rentowność firmy, poprawiając jednocześnie jej wizerunek jako przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku. Brak wdrożenia programów oszczędności zużycia mediów może spowodować niekontrolowany wzrost kosztów produkcji, a przez to zmniejszenie konkurencyjności.
Żeby jednak myśleć o optymalizacji zużycia oraz obniżeniu kosztów wytwarzania mediów energetycznych, nie wystarczy jedynie mierzyć ilość energii. Trzeba również dysponować odpowiednim systemem akwizycji i przetwarzania danych, który przedstawi w przejrzysty sposób zebrane informacje, dokona ich agregacji i wypracuje wskaźniki pomocne przy podejmowaniu decyzji organizacyjnych, czy też planowaniu modernizacji prowadzących do wymiernego ograniczenia kosztów produkcji.
Chcąc doprowadzić do zmniejszenia energochłonności zakładu, należy rozpocząć proces monitorowania zużycia przez poszczególne odbiory. Do tego celu przeznaczone są systemu klasy EMS (Energy Management System) zgodne z normą ISO 50001, zapewniające ciągły nadzór nad zużyciem energii.
Ze względu na stosunkowo nieduże nakłady potrzebne do wdrożenia systemu monitoringu mediów energetycznych (EMS) w stosunku do możliwych do osiągnięcia oszczędności jest to obecnie jedną z najlepszych i najszybciej zwracających się inwestycji IT.
Asix Energy
Doświadczenia firmy ASKOM ze zrealizowanych w ciągu ostatnich ponad 25 lat wdrożeń systemów zarządzania mediami energetycznymi pozwoliły na stworzenie na bazie własnego systemu SCADA Asix dodatkowego gotowego rozwiązania klasy EMS, które charakteryzuje się unikalnymi możliwościami. Asix Energy oferuje wszystkie zalety gotowych produktów, jednocześnie umożliwiając swobodną rozbudowę o nowe funkcje. Użytkownik ma możliwość wglądu zarówno w informacje o bieżącym stanie instalacji mediów energetycznych, jak i ich analizę w dowolnym okresie czasu w postaci wykresów i raportów. Dodatkowo, wykorzystując moduł strażnika mocy, Asix udostępnia prognozowane wartości.
Więcej informacji znajdziesz na dedykowanej stronie:
www.asix.com.pl > O Asixie > Asix Energy
EMS - galeria screenów z aplikacji
EMS - broszura
-
Asix Energy - ulotka4.29 MB (pdf)
Nasze wdrożenia EMS
Data: 2008 - 2011, 2015, 2023
Technologia: Komputerowy system pomiarowo-rozliczeniowy energii elektrycznej (SPR)
Zakres projektowy: 2 serwery systemu dyspozytorskiego Asix Energy z 10 stacjami roboczymi, sprzężone z 2 redundantnymi serwerami Asix zbierającymi w bazie MS SQL dane licznikowe z 16 sterowników stacyjnych Beckhoff. Sterowniki te mają funkcję buforowania danych bilansowych przez okres braku komunikacji z serwerami Asix (bufor min. 14 dni). Komunikacja po sieci Ethernet i GPRS. Projekt wykonawczy prefabrykacji wraz z dostawą szafy centralnej, szaf węzłowych (6 kpl) oraz szafek lokalnych (53 kpl), projekt sieci transmisji danych systemu SPR.
System obsługuje 1900 liczników energii elektrycznej zabudowanych w ponad 50 rozdzielniach.
Hardware / software:
PLC: Beckhoff CX‑1000
SCADA: Asix, Asix Energy
Sieci: Ethernet, GSM/GPRS
Data: 2021
Technologia: Dostawa systemu EMS dla hal Body Shop oraz General Assembly
Zakres projektowy: Licencja EMS Asix Energy dla 75 odbiorów oraz parametryzacja i uruchomienie systemu dla sumarycznie 55 liczników. Elementy systemu dostępne z poziomu serwera oraz klientów webowych:
- Panel główny zawierający informacje o bieżącym zużyciu poszczególnych mediów energetycznych oraz alarmy o aktualnych oraz spodziewanych przekroczeniach (strażnik mocy).
- Grafiki odczytu danych z liczników.
- Raporty porównawcze z różnych okresów czasu (Benchmark).
- Ranking najbardziej energochłonnych punktów.
- Raporty zużycia mediów dostępne poprzez przeglądarkę internetową.
- Narzędzie AsTrend, umożliwiające graficzną analizę danych.
- AsixExcell – plugin oprogramowania biurowego Microsoft Office umożliwiający bezpośredni odczyt danych bieżących.
- archiwalnych bezpośrednio do komórek arkusza kalkulacyjnego.
Limity (Targety) – funkcjonalność umożliwiająca użytkownikowi ustawienie celu zużycia medium energetycznego (tzw. Target) dla zmiennych oraz grup zmiennych. Wartości Limitu mogą być zaimportowane z arkusza kalkulacyjnego Excell. Limity mogą zmieniać się z dowolną częstotliwością (np. 1h, 15m, 24h). Zużycie oraz jego Limit można analizować z poziomu raportów oraz oprogramowania AsTrend.
Hardware / software:
SCADA: Asix Energy
Data: 2020
Technologia: System akwizycji danych z rozdzielni elektrycznych, Stacja SO‑6 wraz z systemem EMS
Zakres projektowy: Wdrożenie systemu monitorowania rozdzielni elektrycznych oraz rozliczania mediów Asix Energy 2.0 dla 50 odbiorów.
Hardware / software:
SCADA: Asix Energy