Aplikacje low-code MENDIX
SIEMENS Digital Industries Software posiada obecnie najbardziej rozbudowane portfolio oprogramowania dla przemysłu. Przejmując w 2018 roku firmę Mendix będącą jedną z największych na rynku platform low-code do szybkiego tworzenia korporacyjnych aplikacji biznesowych, zarówno chmurowych, mobilnych jak i lokalnych, Siemens zapewnił wszystkim obecnym i przyszłym użytkownikom swojego oprogramowania możliwość elastycznego, samodzielnego rozwijania posiadanych rozwiązań IT zgodnie z ideą Cyfrowego Bliźniaka (Digital Twin) i digitalizacji procesów produkcyjnych dla Przemysłu 4.0.
ASKOM jako certyfikowany partner SIEMENS Mendix w Polsce oferuje szybkie tworzenie przemysłowych aplikacji biznesowych, lokalnych, mobilnych i chmurowych spełniających specyficzne wymagania Klientów z wykorzystaniem zaawansowanej platformy Mendix low-code. Dodatkowo wykorzystujemy Mendix w realizowanych przez nas projektach wdrożeniowych systemów MES/MOM z wykorzystaniem oprogramowania SIEMENS Opcenter zachęcając jednocześnie użytkowników MES do samodzielnego rozwoju ich systemów z wykorzystaniem Mendix low-code.
Co to jest low-code?
Low-code to pojęcie oficjalnie przyjęte przez Forrester Research w 2014 roku. Przez low-code określa się technikę programowania z wykorzystaniem małej ilości kodu, do którego tworzenia nie jest wymagana zaawansowana wiedza z zakresu języków programowania. W rezultacie użytkownicy low-code mogą tworzyć procesy i aplikacje, bez pomocy ekspertów w zakresie programowania.
Cytując Wikipedię „Platforma niskokodowa (ang. low-code development platform, LCDP) jest oprogramowaniem umożliwiającym budowę aplikacji w sposób wizualny, za pomocą diagramów, grafów czy formularzy z ograniczona znajomością języków programowania.”
Tak więc low-code to metoda tworzenia aplikacji, która podnosi poziom kodowania z tekstowego na wizualny. Zamiast technicznego środowiska kodowania, low-code działa w oparciu o modelowy interfejs typu „przeciągnij i upuść”. Programiści low-code na wszystkich poziomach umiejętności — profesjonalni programiści, nowicjusze, eksperci merytoryczni, analitycy biznesowi i decydenci — mogą używać niskiego kodu do tworzenia aplikacji biznesowych dla przedsiębiorstw opartych na tworzeniu wartości.
Co to jest Mendix?
Platforma Mendix została zaprojektowana w celu przyspieszenia dostarczania aplikacji dla przedsiębiorstw w całym cyklu życia aplikacji, od pomysłu poprzez programowanie, wdrożenie i bieżące zarządzanie portfelem aplikacji w chmurze lub lokalnie.
Mendix oferuje zarówno no-code (brak kodu lub inaczej modelowanie wizualne), jak i low-code (niski kod, czyli wysoce rozbudowywalne, zintegrowane narzędzia wspierające współpracujące zespoły międzyoperacyjne). Eksperci z dziedzin biznesowych, tacy jak analitycy i zwykli programiści, mogą współpracować z ekspertami programowania, aby osiągnąć znacznie wyższy poziom elastyczności biznesowej, a co za tym idzie, przyspieszoną realizację aplikacji, podczas gdy natywna dla chmury architektura i narzędzia automatyzacji platformy wspierają wdrażanie, zarządzanie i monitorowanie wysoce dostępnych aplikacji korporacyjnych.
Opierając się na naszych trzech podstawowych zasadach: szybkości, współpracy i kontroli, Mendix oferuje kompletną platformę spełniającą potrzeby dostarczania aplikacji dla przedsiębiorstw.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.mendix.com
Mendix dla platformy Opcenter MOM
Obecnie platforma low-code Mendix jest coraz częściej używana przez firmę Siemens także dla ułatwienia rozwoju własnego oprogramowania. Przykładowo system MES Siemens Opcenter Execution posiada częściowo interfejs użytkownika stworzony przy wykorzystaniu Mendix, co daje użytkownikom Opcenter unikalną możliwość samodzielnego modyfikowania ekranów interfejsu MES nawet przez osoby nie posiadające wykształcenia informatycznego, np. analityków biznesowych.