o_nas_o_firmie.png

O firmie

O firmie

Oferta ASKOM pokrywa pełny zakres działań zilustrowany klasycznym już obrazem piramidy automatyzacji i zarządzania produkcją, od poziomu pomiarów i napędów, poprzez sterowanie i nadzór procesów, zarządzanie produkcją, aż do wymiany danych z najwyższym poziomem zarządzania przedsiębiorstwem. W skład realizowanych usług wchodzi:

 • Doradztwo;
 • Projektowanie;
 • Kompletacja dostaw;
 • Prefabrykacja i montaż;
 • Programowanie;
 • Rozruch;
 • Szkolenie;

schemat_2.png [98.10 KB]

Know-how firmy ASKOM pokrywa problematykę wszystkich poziomów i zapewnia Inwestorom niezawodne rozwiązania począwszy od klasycznych autonomicznych węzłów automatyki dla pojedynczych procesów i maszyn, poprzez integrację w spójny komputerowy system monitoringu, utrzymania ruchu i sterowania produkcją (MES), aż do powiązania z modułami systemu zarządzania przedsiębiorstwem odpowiedzialnymi za logistykę procesów produkcji.

Oprzyrządowanie obiektów realizujemy w oparciu o aparaturę renomowanych firm takich jak Endress-Hauser, Siemens, Turck, Emerson Process Management, Sick, z którymi zawarliśmy umowy partnerskie gwarantujące autoryzowane dostawy i poziom cen dystrybutorskich.

Dostarczamy systemy automatyki oparte głównie na sterownikach rodziny SIMATIC firmy Siemens, sterownikach innych producentów - takich jak Emerson, Beckhoff, WAGO, Allen-Bradley, Schneider Electric - opartych na światowych standardach, zawsze kierując się kryterium najlepszego stosunku ceny do wartości technicznej sterownika dla danej aplikacji, z uwzględnieniem preferencji Inwestora. Szeroko stosujemy systemy sterowania o konfiguracji rozproszonej z wykorzystaniem inteligentnych modułów we-wy, oparte na standardach Profinet, Profibus DP, Profibus PA, CANbus, systemów SAFETY, których zalety doceniło już wielu naszych klientów.

Systemy komputerowego nadzoru projektujemy często w oparciu o autorski pakiet wizualizacji Asix, lecz ASKOM jest także przygotowany technicznie i otwarty na stosowanie systemów wizualizacji innych producentów, takich jak WinCC firmy Siemens, iFIX firmy Intellution, InTouch / IAS ArchestrA firmy AVEVA (dawniej Wonderware). Jako Solution Partner firmy Siemens oraz Solution Provider of GE Intelligent Platforms - dostawcy systemu iFIX - posiadamy pełne wsparcie wymagane dla tworzenia aplikacji oraz integracji systemów. O wyborze systemu wizualizacji zawsze decyduje Inwestor.

Systemy DCS (Distributed Control Systems). Automatyka obiektów bardzo dużych, wymagających ciągłej modernizacji i rozbudowy, a także obiektów o specjalnych wymaganiach jest prowadzona zwykle w oparciu o systemy DCS, które w swojej istocie stwarzają możliwość sukcesywnej rozbudowy instalacji bez potrzeby odstawiania już eksploatowanych układów, gwarantują najwyższy poziom niezawodności na drodze strukturalnej redundancji oraz integrują oprogramowanie narzędziowe projektowania, wizualizacji i automatyki w spójnym środowisku stacji inżynierskiej. ASKOM posiada referencje dla systemów PCS7 i Teleperm firmy Siemens, Delta-V firmy Emerson oraz MetsoDNA firmy Metso Automation (od kwietnia 2005 roku posiadamy status VAR).

Systemy zarządzania produkcją MES dobieramy zawsze do możliwości i specyficznych wymagań naszych Klientów. W ofercie ASKOM znajdują się rozwiązania klasy MES dla każdej wielkości firmy produkcyjnej.

 • Kompleksowe systemy produkcyjne klasy MOM (Manufacturing Operations Management) oferujące pełne spektrum funkcjonalności pozwalające zrealizować dowolne aplikacje wspomagające firmy w praktycznie każdym aspekcie zarządzania produkcją i kontroli jakości. Systemy te kierowane są do dużych firm produkcyjnych, głównie do polskich fabryk należących do międzynarodowych korporacji, które potrafią docenić otwartość rozwiązania na przyszłe potrzeby nadążając za zmianami rynkowymi.
  Systemy MOM wdrażamy w oparciu o światowej klasy system Siemens Opcenter i Comos.
 • Systemy MES dla rynku SMB (średniej wielkości firm produkcyjnych) oferujące standardową funkcjonalność MES, głównie w zakresie rejestrowania wydajności procesu produkcji, zarządzania parkiem maszynowym i kontrolą jakości w procesie produkcji, dostępną w postaci konfigurowalnych opcji, co umożliwia relatywnie proste i szybkie ich wdrażanie. Systemy te kierowane są do małych i średnich polskich firm produkcyjnych, które coraz częściej zauważają, że poprawę efektywności można osiągać nie tylko poprzez relatywnie drogie inwestycje w wymianę parku maszynowego, ale również dzięki optymalizacji procesów produkcji, co z kolei wymaga szczegółowego ich mierzenia.
  Systemy MES dla rynku SMB wdrażamy na bazie własnego produktu: systemu Asix.
 • Dedykowane rozwiązania klasy MES dla specyficznych wymagań naszych Klientów np. w zakresie zarządzania zużyciem energii elektrycznej, tworzone „na żądanie” Klienta na podstawie wcześniej przygotowanej specyfikacji wymagań i potrzeb biznesowych lub jako rozszerzenia już posiadanych systemów automatyki SCADA/HMI.

 

 

 

 

 

 

Integracja systemów. Kluczowy dla realizacji zadań poziomu sterowania i zarządzania produkcją jest dostęp do informacji o procesach produkcyjnych. Przy dużej różnorodności systemów sterowania i automatyki, typowej dla wielu przedsiębiorstw, najważniejsze staje się dysponowanie know-how nt. wymiany danych z różnymi systemami. ASKOM posiada bogate doświadczenie w integrowaniu różnych systemów zweryfikowane na wielu obiektach naszej listy referencyjnej i potwierdzone obszerną lista protokołów komunikacyjnych akceptowanych także w systemie Asix. Różnorodność procesów na poziomie produkcji jest dzięki naszej wiedzy przekształcana w jednolity, spójny system nadzoru produkcji i informowania kierownictwa oparty na historianie systemu Asix, serwerach baz danych SQL i dostępu do informacji w środowisku programu AsTrend oraz z poziomu standardowych przeglądarek Internetowych. Dzięki Internetowi nasze rozwiązania nie znają barier. Doświadczony zespół programistów firmy ASKOM jest także gwarancją zbudowania sprzęgów informacyjnych procesów produkcyjnych z systemami klasy ERP zarządzania przedsiębiorstwem.

Wsparcie i Serwis 24/7. Dla wszystkich wdrożonych przez ASKOM systemów i aplikacji (zarówno w zakresie systemów IT takich jak MES, LIMS i SCADA jak i dla systemów automatyki) oferujemy naszym Klientom możliwość skorzystania z usług całodobowego wsparcia i serwisu świadczonego non-stop w trybie 24/7 przez dedykowany zespół serwisantów. Usługi wsparcia świadczone są w języku polskim i angielskim pod dedykowanym adresem poczty elektronicznej (email) i dekowanymi numerami telefonów: stacjonarnym i komórkowym. Zakres i warunki świadczenia serwisu (SLA – Service Level Agreement) są indywidulanie dopasowywane do potrzeb każdego zainteresowanego.