Przemysł materiałów budowlanych
Przemysł materiałów budowlanych to bardzo szerokie pojęcie. Mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanymi technologiami i sposobami produkcji. Świetnie sprawdzają się tu klasyczne systemy sterowania oparte o sterowniki programowalne i systemy SCADA, jak również systemy DCS. Nasze doświadczenia obejmują produkcję cementu, gipsu, spoiw, tynków, materiałów izolacyjnych, ceramiki sanitarnej i wielu innych materiałów.
Nasz bez wątpienia największy zrealizowany projekt systemu zasilania i sterowania Linią Wełny Szklanej w Saint Gobain ISOVER w Gliwicach obejmował zarówno całość części elektrycznej jak i AKPiA. Była to typowa realizacja „pod klucz” od fazy projektowej, poprzez prefabrykacje i montaże, oprogramowanie, aż do pełnego uruchomienia produkcji. Proces produkcyjny obejmował zarówno produkcję batchową na Wydziale Surowcowni i Żywicowni, jak również procesy ciągłe w obrębie Wanny Szklarskiej i samej Linii Wełny Szklanej, aż do procesów dyskretnych w zakresie pakowania.
Z uwagi na wykorzystanie gazu ziemnego do grzania wanny i kanałów szkła, dodatkowo dochodziły zagadnienia związane z iskrobezpieczeństwem części zastosowanej aparatury. Postawiono na sprawdzony sprzęt jednego producenta – firmy Siemens. W części elektrycznej zastosowano rozdzielnice SIVACON oraz falowniki Sinamics S120. Do sterowania koszami rozwłókniarki Simovert Masterdrives. System sterowania i nadzoru oparto na PCS7 z modułami wejść / wyjść ET200M oraz modułami silnikowymi ET200S. Sieci Ethernet stworzono w oparciu o switche zarządzalne Scalance serii X200. Do lokalnych sterowań użyto paneli operatorskich MP277. Dzięki takiemu podejściu uzyskano świetnie działający, a przede wszystkim niezawodny system sterowania. Jego wszystkie elementy doskonale do siebie pasują, umożliwiając przy tym rozbudowana diagnostykę.
Nasze wdrożenia w przemyśle materiałów budowlanych
Data: 2007 - 2008, 2020
Technologia: Linia Wełny Szklanej WS2.
Węzły technologiczne:
- żywicownia (modernizacja)
- piec (modernizacja)
- kanał szkła (modernizacja)
- dystrybucja Żywicy
- rozwłóknianie
- formowanie
- woda procesowa
- odpylanie
- linia
- instalacje dodatkowe.
Zakres projektowy: Projekt elektryczny, AKPiA, systemu.
Oprogramowanie systemu DCS.
Dostawa systemu, rozdzielni elektrycznych, falowników.
Montaż i okablowanie.
Uruchomienie, szkolenia.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7 (7 x AS 414-3, 2 x serwer, 5 x terminal operatorski OS i stacja inżynierska ES).
I/O ET200M, falowniki Simocode S120; Rozdzielnie elektryczne Sivacon
Sieci: Ethernet, Profibus DP
Data: 2015 - 2021
Technologia: Surowcownia
Zakres projektowy: Modernizacja i kolejne rozbudowy systemu sterowania Surowcownią.
W pierwszym etapie wymiana istniejącego sysetmu sterowania na PLC S7‑1500 i SCADA Asix - inwentaryzacja i aktualizacja dokumentacji projektowej, oprogramowanie PLC (1 500 I/O), aplikacja SCADA (3 500 zm.), uruchomienie.
W kolejnych etapach rozbudowa systemu o sterowanie nowymi instalacjami - projekt, oprogramowanie PLC, aplikacja SCADA, dostawa i montaż systemu, uruchomienie.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-1500
SCADA: Asix
Sieci: Profinet
Data: 2021 - 2023
Technologia: Linia produkcji tynków mokrych
Zakres projektowy: Wymiana systemu sterowania instalacją produkcji tynków mokrych, a następnie jego rozbudowa o nowe silosy.
Projekt, oprogramowanie PCS7+BATCH (500 I/O), dostawa i montaż systemu, uruchomienie.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7 + BATCH
Sieci: Profinet