materialy_budowlane_naglowek.jpg

Przemysł materiałów budowlanych

Przemysł materiałów budowlanych

Przemysł materiałów budowlanych to bardzo szerokie pojęcie. Mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanymi technologiami i sposobami produkcji. Świetnie sprawdzają się tu klasyczne systemy sterowania oparte o sterowniki programowalne i systemy SCADA, jak również systemy DCS. Nasze doświadczenia obejmują produkcję cementu, gipsu, spoiw, tynków, materiałów izolacyjnych, ceramiki sanitarnej i wielu innych materiałów.

Nasz bez wątpienia największy zrealizowany projekt systemu zasilania i sterowania Linią Wełny Szklanej w Saint Gobain ISOVER w Gliwicach obejmował zarówno całość części elektrycznej jak i AKPiA. Była to typowa realizacja „pod klucz” od fazy projektowej, poprzez prefabrykacje i montaże, oprogramowanie, aż do pełnego uruchomienia produkcji. Proces produkcyjny obejmował zarówno produkcję batchową na Wydziale Surowcowni i Żywicowni, jak również procesy ciągłe w obrębie Wanny Szklarskiej i samej Linii Wełny Szklanej, aż do procesów dyskretnych w zakresie pakowania.

Z uwagi na wykorzystanie gazu ziemnego do grzania wanny i kanałów szkła, dodatkowo dochodziły zagadnienia związane z iskrobezpieczeństwem części zastosowanej aparatury. Postawiono na sprawdzony sprzęt jednego producenta – firmy Siemens. W części elektrycznej zastosowano rozdzielnice SIVACON oraz falowniki Sinamics S120. Do sterowania koszami rozwłókniarki Simovert Masterdrives. System sterowania i nadzoru oparto na PCS7 z modułami wejść / wyjść ET200M oraz modułami silnikowymi ET200S. Sieci Ethernet stworzono w oparciu o switche zarządzalne Scalance serii X200. Do lokalnych sterowań użyto paneli operatorskich MP277. Dzięki takiemu podejściu uzyskano świetnie działający, a przede wszystkim niezawodny system sterowania. Jego wszystkie elementy doskonale do siebie pasują, umożliwiając przy tym rozbudowana diagnostykę.

Nasze wdrożenia w przemyśle materiałów budowlanych