Przemysł chemiczny
Przemysł chemiczny to przede wszystkim rozbudowane instalacje o dużej złożoności. W zakresie sterowania, królują tu systemy DCS dedykowane dużym obiektom. Najchętniej stosujemy system PCS7 firmy Siemens, którego niezawodność i łatwość rozbudowy sprawdziliśmy już na wielu obiektach. W mniejszych instalacjach, lub gdy klient szuka rozwiązań nieco tańszych, sprawdzają się również rozwiązania oparte na sterownikach PLC z systemami wizualizacji typu Asix.
Niezależnie od przyjętego standardu, kluczową rolę we wdrożeniu systemu sterowania odgrywa integrator. Jego doświadczenie, zdolność do przewidywania zagrożeń, czy rzetelność w podejściu do diagnostyki systemu i urządzeń, decydują o niezawodności oraz łatwości eksploatacji instalacji. Ma to kolosalne znaczenie, zważywszy na liczne niebezpieczeństwa występujące przy produkcji oraz wysokie koszty ewentualnych postojów. Integrator powinien być partnerem firmy technologicznej i brać udział w procesie wyboru najlepszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa jak i układów regulacji i sterowania.
W naszej wieloletniej historii współpracowaliśmy ze światowymi potentatami w branży chemicznej, takimi jak: Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Ciech Soda Polska, Losentech, KHANGIRAN Gas Treating Company – Iran, ICI, BASF. Na szczególną uwagę zasługuje projekt zrealizowany w tej ostatniej firmie, który obejmował system sterowania całej, nowopowstałej fabryki katalizatorów. W dowód uznania dla naszych kompetencji i zaangażowania zostaliśmy wyróżnieni przez BASF dyplomem Supplier Award.
Wdrożenia w przemyśle chemicznym
Data: 2021 - 2022
Technologia: System sterowania wsadowego liniami produkcji farb wodnych.
System sterowania załadunkiem silosów magazynowych surowców sypkich.
Zakres projektowy: Oprogramowanie oraz uruchomienie systemu recepturowania w PCS7 + BATCH.
Kompleksowy system MOM do planowania i nadzoru realizacji produkcji na platformie SIEMENS Opcenter obejmujący:
- harmonogramowanie zleceń produkcyjnych (APS)
- nadzór realizacji produkcji (MES) farby obejmujący integrację z PCS7 i Simatic Batch,
- interfejs do systemu SAP ERP,
- kontrolę jakości
- nadzór rozlewu i pakowania
- zarządzanie produktywnością (OEE).
DCS: Simatic PCS7 + BATCH, ET 200SP HA
MOM: Siemens Opcenter
Data: 2014 - 2015
Technologia: System sterowania PCS7 instalacji
suszenia i konfekcjonowania soli
Zakres projektowy: Zastosowano system DCS firmy Siemens Simatic PCS7 oparty na 2 redundantnych stacjach procesowych AS‑410H, parze redundantnych serwerów, 4 stacjach operatorskich, Process Historian i Information Server, WEB Server,
Maintenance Station, Engineering Station z PDM.
Moduły ET200M, sieć Profibus DP, Profibus PA, moduły Simocode PRO V, moduły Y‑Link , światłowodowa sieć Industrial Ethernet.
Pojemność systemu: 932 wejść/wyjść.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7
Sieci: Profibus DP, AP, Ethernet
Data: 2007 - obecnie
Technologia: Wydział Farb Syntetycznych, Wydział Farb Wodnych.
Zakres projektowy: Kompleksowe sterowanie i zarządzanie produkcją na bazie technologii Siemens Totally Integrated Automation (TIA).
Wdrożenie i kolejne rozbudowy oraz modernizacje kompleksowego systemu sterowania i zarządzania produkcją dla nowego Wydziału Farb Syntetycznych.
Projekty systemu, AKPiA, elektryczny.
Wykonanie "pod klucz" całego zakresu elektrycznego, AKPiA, oprogramowanie PCS7/BATCH (3 800 I/O), MES/MOM.
Wykonanie nowego systemu sterowania i zarządzania produkcją dla Wydziału Farb Wodnych oraz jego kolejne rozbudowy i modernizacje.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7 + BATCH
MES: Simens Opcenter
Sieci: Profibus, Profinet
Data: 2020
Technologia: Linia recyklingu odpadów produkcyjnych z tworzywa polietylenowego.
Zakres projektowy: Oprogramowanie sterowników (12 sztuk., łącznie 540 I/O) oraz aplikacji SCADA (1 600 zm.), uruchomienie systemu. Integracja systemu SIEMENS CMS1200 do monitorowania stanu maszyn na podstawie sygnałów z czujników drgań.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-1200, Simatic S7-1500
SCADA: Asix
Sieci: Profinet, ProfiSafe