Produkcja farb
Produkcja farb stanowi duże wyzwanie dla integratorów systemów sterowania i zarządzania produkcją. Mamy tu zwykle do czynienia z procesem wsadowym, realizowanym w oparciu o przygotowane wcześniej i przetestowane receptury. Zlecenia produkcyjne z poziomu ERP przesyłane są do modułu planowania produkcji, który uwzględnia aktualną dostępność surowców oraz linii produkcyjnych, optymalizując przy tym koszty przezbrojeń (np. ilość myć).
Sama produkcja to również skomplikowany proces, często z użyciem innowacyjnych metod, np. mobilnych zbiorników mieszających. Każda partia produktu jest badana pod kątem zgodności osiągniętych parametrów z wymaganiami i w razie stwierdzenia odstępstw, wdrażane są działania korygujące. Zintegrowanie wszystkich tych elementów w jeden działający, w pełni automatyczny proces, wymaga od integratora bardzo szerokiej wiedzy i doświadczenia w zakresie systemów sterowania, planowania i zarządzania produkcją, obsługi laboratorium oraz działów R&B czy wymiany danych z systemami ERP.
ASKOM udowodnił wielokrotnie, że posiada te zdolności. Widać to najlepiej na przykładzie kompleksowych wdrożeń sterowania produkcją Wydziałów Farb Wodnych i Syntetycznych zrealizowanych w AkzoNobel w Pilawie w oparciu o systemy firmy Siemens: Simatic PCS7 wraz z Simatic Batch w warstwie sterowania oraz Opcenter w warstwie zarządzania produkcją. Zaproponowany system na tyle się sprawdził, że zostaliśmy poproszenie o wdrożenie analogicznych rozwiązań MES / MOM w zakładach AkzoNobel w Ashington i Stowmarket w Wielkiej Brytanii.
Wdrożenia w produkcji farb
Data: 2012 - 2013, 2018, 2021 - 2022
Technologia: Wdrożenie kompleksowego zintegrowanego systemu MES Siemens SIMATIC IT a następnie jego rozwój i migracja do platformy Opcenter.
Zakres projektowy: Wdrożenie zintegrowanego modułu MES do kontroli jakości w procesie produkcyjnym wraz z bezpośrednią obsługą sprzętu kontrolnopomiarowego, skanera kodów i drukarki etykiet na próby oraz pełna integracja MES z centralnym systemem planowania APS firmy Quintiq.
System MES obejmuje funkcjonalności:
- zarządzania surowcami w zbiornikach
- realizację produkcji farby obejmującą integrację z PCS7 i Simatic Batch,
- interfejsy do systemów nadrzędnych SAP ERP i planowania produkcji APS,
- kontrolę jakości
- nadzór rozlewu i pakowania
- zarządzanie produktywnością (OEE)
- raportowanie produkcji i interfejs do centralnego systemu analitycznego (Power BI).
Hardware / software:
MES: Siemens Opcenter
Data: 2021 - 2022
Technologia: System sterowania wsadowego liniami produkcji farb wodnych.
System sterowania załadunkiem silosów magazynowych surowców sypkich.
Zakres projektowy: Oprogramowanie oraz uruchomienie systemu recepturowania w PCS7 + BATCH.
Kompleksowy system MOM do planowania i nadzoru realizacji produkcji na platformie SIEMENS Opcenter obejmujący:
- harmonogramowanie zleceń produkcyjnych (APS)
- nadzór realizacji produkcji (MES) farby obejmujący integrację z PCS7 i Simatic Batch,
- interfejs do systemu SAP ERP,
- kontrolę jakości
- nadzór rozlewu i pakowania
- zarządzanie produktywnością (OEE).
DCS: Simatic PCS7 + BATCH, ET 200SP HA
MOM: Siemens Opcenter
Data: 2007 - obecnie
Technologia: Wydział Farb Syntetycznych, Wydział Farb Wodnych.
Zakres projektowy: Kompleksowe sterowanie i zarządzanie produkcją na bazie technologii Siemens Totally Integrated Automation (TIA).
Wdrożenie i kolejne rozbudowy oraz modernizacje kompleksowego systemu sterowania i zarządzania produkcją dla nowego Wydziału Farb Syntetycznych.
Projekty systemu, AKPiA, elektryczny.
Wykonanie "pod klucz" całego zakresu elektrycznego, AKPiA, oprogramowanie PCS7/BATCH (3 800 I/O), MES/MOM.
Wykonanie nowego systemu sterowania i zarządzania produkcją dla Wydziału Farb Wodnych oraz jego kolejne rozbudowy i modernizacje.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7 + BATCH
MES: Simens Opcenter
Sieci: Profibus, Profinet