Ochrona środowiska
Wraz z ocieplaniem się klimatu ochrona środowiska staje się coraz gorętszym tematem. Nieustanna presja ze strony ludzi, którym leży na sercu dobro naszej planety, wymusza zmiany w ustawodawstwie, zaostrzając normy i wymagania dotyczące oddziaływania produkcji na otoczenie. Jeszcze nie tak dawno przejeżdżając koło zakładu przemysłowego można było bezbłędnie wyczuć co produkuje. Dziś każdy zakład wyposażony jest w nowoczesne instalacje minimalizujące uciążliwość dla otoczenia. To przede wszystkim:
- Instalacje odpylające – elektrofiltry, filtry workowe;
- Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin;
- Instalacje wychwytywania CO2;
- Oczyszczalnie ścieków.
ASKOM posiada bogate doświadczenie w sterowaniu wszystkimi tego typu obiektami, szczególnie w energetyce, gdzie podstawą procesów wytwarzania energii jest spalanie paliw kopalnych. Tu przekroczenie norm emisyjnych przekłada się bezpośrednio na kary finansowe. Dlatego tak istotne są systemy monitoringu emisji zanieczyszczeń. ASKOM, na bazie autorskiego systemu SCADA Asix opracował moduł AsEmis służący właśnie temu celowi. Za zbieranie danych z analizatorów spalin odpowiedzialny jest koncentrator, który surowe pomiary przelicza na wartości fizyczne, przekształca je do warunków referencyjnych, wylicza agregaty (wartości chwilowe, minutowe, godzinowe), buforuje je i przesyła do komputera emisji. Buforowanie danych zapewnia ciągłość monitoringu - nawet awaria komputera emisyjnego lub sieci komunikacyjnej, trwająca do 30 dni nie powoduje powstawania „dziur” w archiwizowanych pomiarach. Pozyskane dane są wizualizowane w przejrzysty sposób, a przy przekroczeniach dozwolonych progów generowane są alarmy. Jedną z najważniejszych funkcji systemu są automatycznie generowane raporty wymagane przez procedury QAL2 i QAL3 jak również służące do rozliczania emisji. System ten jest zgodny z BAT.
Nasze wdrożenia w ochronie środowiska
Data: 2012 - 2013
Technologia: Przewoźna instalacja pilotowa do usuwania CO2 ze spalin
Zakres projektowy: Zakres prac objął branżę elektroenergetyczną, pomiarów i automatyki. Sterownik SIMATIC S7‑300 z procesorem CPU315‑2PN/DP i modułami ET200S, komputery operatorskie ASIX, sieć Ethernet.
Pojemność systemu: 458 wejść/wyjść.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-300, ET200S
SCADA: Asix
Sieci: Ethernet
Data: 2015 - 2016
Technologia: Oczyszczalnia Ścieków.
Zakres projektowy: System obejmuje stacje automatyki PCS7, moduły IO systemu ET200M, sieć PROFIBUS, sieć ETHERNET. Wykonanie projektów, oprogramowanie i rozruch.
Pojemność systemu: 1 352 wejść/wyjść.
Hardware / software:
DCS: Simatic PCS7, ET200M
Sieci: Profibus, Ethernet
Data: 2021 - 2022
Technologia: Podczyszczalnia Ścieków.
Zakres projektowy: Rozbudowa nastawni IMOS o 2 stacje op. z oprogramowaniem Asix połączone z redundantnym sterownikiem S7‑1517H za pomocą pierścienia światłowodowego (PROFINET).
Pojemność wejść/wyjść systemu (wraz z rezerwami): 1 768.
Ilość napędów: 220
Ilość pomiarów analogowych: 218
Ilość UAR: 25
Ilość sekwencji: 21
Systemy obce powiązane z Asix: 9
Ilość zmiennych Asix: 12 310.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-1517H
SCADA: Asix
Sieci: Profinet