Mleczarnie
Branża mleczarska to dość specyficzna gałąź przemysłu spożywczego. Z uwagi na duże zanieczyszczenie biologiczne surowca jakim jest mleko oraz łatwość z jaką ulega zepsuciu, niezwykle istotne jest rygorystyczne przestrzeganie higieny. Kluczową rolę odgrywają tu procesy mycia i zapewnienia aseptyczności linii produkcyjnych. Dla operatorów istotne jest stworzenie przejrzystego interfejsu umożliwiającego w prosty sposób zestawianie różnych dróg łączących poszczególne zbiorniki, fermentory, pasteryzatory, mieszalniki, homogenizatory i inne urządzenia wykorzystywane w procesie produkcyjnym. Ważne żeby sprawdzana była kolizyjność z drogami już aktywnymi, a po zakończeniu produkcji kontrolowane jej mycie.
Wspólnie z firmami technologicznymi wdrożyliśmy szereg systemów sterowania pasteryzatorami, liniami do produkcji śmietanki, twarogu i sera żółtego, stacji mycia CIP. Projekty te były realizowane w mleczarniach polskich jak i na terenie Ukrainy, Rosji, Węgier i Rumunii. Większość z nich opiera się na sterownikach i panelach operatorskich firmy Siemens oraz naszym autorskim systemie SCADA Asix.



Nasze wdrożenia w mleczarniach

Data: 2006 - 2008, 2020
Technologia: Pasteryzator mleka, repasteryzator mleka, instalacja tankosilosów, krystalizatory oraz stacja mycia CIP.
Zakres projektowy: Zastosowano 4 sterowniki SIMATIC S7‑300 połączone siecią Industrial Ethernet z komputerowym systemem wizualizacji zrealizowanym na WinCC oraz 3 panele operatorskie OP177B i jeden MP370. W 2020 wykonaliśmy zmianę oprogramowania istniejących sterowników oraz paneli operatorskich.
Zastosowaliśmy sterowniki z rodziny S7‑400 oraz S7‑300 oraz panele Simatic HMI.
Pojemność systemu wzrosła o ok. 900 we/wy.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-300 i Simatic S7-400
SCADA: WinCC
Sieci: Ethernet

Data: 2019
Technologia: System obejmuje 5 kotłów do przygotowania gęstwy twarogowej i 2 kolumny formujące w mleczarni na Węgrzech.
Zakres projektowy: Opracowanie i uruchomienie oprogramowania systemu sterowania linią technologiczną do produkcji twarogu. Wykonano oprogramowanie SIMATIC S7‑300, dwóch paneli operatorskich TP2200 oraz integrację z wizualizacją WinCC.
Ilość wejść/wyjść: 120
Ilość sygnałów I/O: 234
Liczba zmiennych: 12 000.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7‑300
SCADA: WinCC
Sieci: Profibus, Ethernet

Data: 2003 - 2005, 2010
Technologia: System wizualizacji i archiwizacji danych linii serowarskiej i tanków buforowych mleka.
Zakres projektowy: 2 x serwery operatorskie Asix ze sprzęgiem do sterowników Simatic sterujących linią, rozszerzenie o wizualizację instalacji tanków mleka.
Hardware / software:
SCADA: Asix