Koksownictwo
Koksowanie węgla polega na odgazowaniu w temperaturze ok. 1000°C drobno zmielonych mieszanek węgli koksujących. Proces przebiega w piecach koksowniczych składających się z ceramicznych komór rozdzielonych ścianami grzewczymi. Zespół komór wraz z maszynami piecowymi, filtrami, pompowniami i urządzeniami pomocniczymi stanowi kompleks baterii koksowniczej.
Firma ASKOM zaprojektowała, oprogramowała i uruchomiła nowoczesne systemy sterowania i nadzoru w wielu zakładach, które umożliwiły obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń, utrzymanie stabilnej jakości koksu i podniesienie dyspozycyjności baterii poprzez szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie uszkodzeń. Gromadzone w systemie dane o procesie koksowania są przekazywane do systemu nadrzędnego wspomagającego zarządzanie baterią.
ASKOM od lat specjalizuje się w systemach sterowania procesem koksowania węgla. Jest to bardzo wymagająca branża z uwagi na wiele wyzwań niespotykanych w innych gałęziach przemysłu. Należą do nich ciężkie warunki środowiskowe (duże zapylenie i temperatura, wibracje, strefy zagrożenia wybuchem), duże wymagania dla układów napędowych (konieczność pozycjonowania z milimetrową dokładnością olbrzymich maszyn koksowniczych wielkości małych budynków, jeżdżących po torach o długości kilkuset metrów), skomplikowane zagadnienia optymalizacyjne. W tym ostatnim zakresie ASKOM opracował autorskie oprogramowanie optymalizujące harmonogram zapełniania komór, co znacząco poprawia wydajność baterii oraz zmniejsza koszty eksploatacji.
Osobnym zagadnieniem będącym naszą specjalnością jest automatyzacja Wydziałów Węglopochodnych.
Do naszych kluczowych Klientów należą między innymi Koksownia Częstochowa Nowa, JSW Koks Koksownia Przyjaźń i Radlin, zakłady ArcellorMittal Poland w Zdzieszowicach i Krakowie czy Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
Nasze wdrożenia w koksownictwie
Data: 2003 - 2008
Technologia: Baterie koksownicze nr 7, 8, 11 i 12.
Węzły technologiczne dla każdej baterii:
- wóz wypychowy
- wóz zasypowy
- wóz przelotowy
- wóz gaśniczy
- instalacje baterii
- zrzutnia koksu
- wieża węgla
- odpylnia koksiku
Zakres projektowy: Dla każdej baterii zastosowano: 2 x sterownik Simatic S7‑400, 2 x stacja operatorska Asix, 1 x stacja inżynierska Asix, sieć Profibus, łącza radiowe, serwer bazy SQL z oprogramowaniem do wspomagania zarządzaniem baterią (harmonogramowanie obsługi komór, obsługa pirometrów przenośnych, analiza pomiarów z maszyn piecowych, optymalizacja sterowania opalaniem); raporty z poziomu przeglądarki internetowej. Dokumentacja techniczna instalacji elektrycznej i automatyki maszyn piecowych.
Pojemność systemu: 9 000 wejść/wyjść.
Hardware / software:
PLC/DCS: Simatic S7-400
SCADA: Asix
Sieci: Profibus, łączność radiowa
Data: 2011
Technologia: Bateria Koksownicza nr 1 w technologii ubijanej.
Węzły technologiczne:
- instalacje baterii: gaz opałowy, gaz surowy, spaliny, mokre gaszenie, hydroinżekcja, wieża węgla
- wsadnica z ubijarkami
- wóz przelotowy.
Zakres projektowy: Sterowniki Siemens 1 x S7‑400, 2 x S7‑300 współpracujące po sieci Ethernet z serwerami operatorskimi ASIX. Szerokopasmowa, bezprzewodowa łączność z maszynami piecowymi.
Zakres prac obejmował projekty elektryczne i AKPiA, dostawę, oprogramowanie i uruchomienie systemu, oprogramowanie do harmonogramowania obsługi komór i obsługi pirometrów przenośnych.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-400, Simatic S7-300
SCADA: Asix
Sieci: Profibus, Ethernet, łączność radiowa
Data: 2006 - 2008
Technologia: Wydział Produkcji Węglopochodnych.
Zakres projektowy: System sterowania i komputerowego nadzoru dla modernizowanego Wydziału Produkcji Węglopochodnych.
Projekty szaf sterowniczych, oprogramowanie 21 PLC (8 200 I/O), aplikacja SCADA, dostawa systemu, uruchomienie.
Hardware / software:
PLC/DCS: GE RX3i
SCADA: Wonderware Industrial Application Server (IAS)
Sieci: Ethernet