bms_naglowek.jpg

Budynki inteligentne

Budynki inteligentne

Jesteśmy świadkami Czwartej Rewolucji Przemysłowej, dzięki której możemy korzystać z wielu nowoczesnych technologii. Dzisiaj wszystko jest inteligentne, wszystko jest smart. Nie dziwi nikogo fakt, że inteligentne stały się również budynki (Smart Building).

Głównymi celami inteligentnych budowli jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa, komfortu ich użytkowania, a także ułatwienie zarządzania infrastrukturą i rozliczania mediów. Do sterowania inteligentnymi budynkami wykorzystuje się systemy BMS (Building Management System), dzięki którym w jedną współdziałającą całość możemy połączyć wszystkie instalacje wewnątrzbudynkowe, m.in.:

  • System alarmowy;
  • System przeciwpożarowy;
  • Instalację elektryczną;
  • Oświetlenie;
  • Aplikacje HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja);
  • Kontrolę dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że 99,9% nowo powstających dużych budynków (głównie biurowców, budynków uczelni, bibliotek, centrów kongresowych, hal koncertowych, stadionów, hoteli, szpitali) jest Smart. Również budynki już istniejące przystosowuje się do współczesnych wymagań.

ASKOM wspólnie z firmą WAGO Elwag stworzył nowoczesny system BMS znany w obecnej wersji pod handlową nazwą WAGO Visu Building. Opiera się on na połączeniu wszechstronnych sterowników WAGO z autorską platformą SCADA Asix. Program sterownika buduje się z wykorzystaniem dedykowanej do automatyki budynkowej biblioteki bloków programowych, obsługujących najczęściej spotykane urządzenia (centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne, wymienniki ciepła, pompy itp.). Bloki te mają swoje odpowiedniki w systemie wizualizacji (obiekty graficzne, stacyjki, alarmy itp.), które w sposób automatyczny są przyłączane do odpowiednich bloków sterownika. Mechanizm ten w sposób kapitalny zmniejsza pracochłonność przygotowania aplikacji BMS, minimalizując przy tym ryzyko popełnienia pomyłek. Dzięki wysiłkom firmy WAGO system zyskał niezwykle atrakcyjny wygląd pozwalając na przedstawienie na ekranie komputera instalacji budynkowych za pomocą obiektów „trójwymiarowych”. Dzięki zastosowaniu platformy Asix i jego modułu Asix Energy użytkownik otrzymuje w jednym systemie również narzędzia do monitoringu, optymalizacji zużycia i rozliczania wszystkich mediów (energia elektryczna, woda, gaz itd.). Wyłącznym dystrybutorem systemu BMS WAGO Visu Building>> jest firma WAGO Elwag Sp. z o.o. z Wrocławia.

Więcej informacji znajdą Państwo również pod linkiem>>

Nasze wdrożenia w budynkach inteligentnych