automatyka_dcs_2.jpg

Systemy rozproszone DCS

Systemy rozproszone DCS

DCS (Distributed Control System) to wyższa półka systemów sterowania. Dzięki wspólnemu środowisku inżynierskiemu dla warstwy procesowej i operatorskiej szereg czynności (jak np. generowanie obiektów wizualizacyjnych) odbywa się automatycznie, odciążając programistów i minimalizując możliwość pomyłki. Dzięki dobrze przetestowanym, bogatym bibliotekom programowym otrzymujemy niezawodny system sterowania dedykowany najbardziej wymagającym obiektom. Wszystkie bloki programowe są zbudowane wg tej samej filozofii, zawierają wbudowany system alarmów oraz diagnostykę, co zapewnia maksymalną ergonomię pracy operatora, dostarczając mu niezbędnych informacji o obiekcie, w ustrukturyzowanej i przejrzystej formie. DCS sprawdzi się najlepiej na dużych, rozległych obiektach, gdzie istnieje potrzeba obsłużenia wielkiej liczby powtarzalnych elementów (pomiarów, napędów, układów automatycznej regulacji itp.). System pomaga zapanować nad tą mnogością, skracając czas reakcji operatora w sytuacjach awaryjnych.

ASKOM od początku swojego istnienia postawił na współpracę z firmą Siemens, również w zakresie systemów DCS. W roku 1999 braliśmy udział w uruchomieniu jednego z pierwszych w Polsce wdrożeń systemu PCS7 (jeszcze w wersji 4.0) dla bloku ASU5 w tlenowni ALKAT w Dąbrowie Górniczej. Potem były kolejne projekty dla linii wełny szklanej w Saint-Gobain ISOVER, wydziału odżywek sypkich oraz wydziału BoboVita w Nutricia (Danone), tankofermentatorów w Browarze Van PUR, kotłowni oraz sprężarki gazu w Ciech Soda Polska w Janikowie, kalcynatorów w Ciech Chemical Group w Govora Rumunia, magazynu śruty w Bunge Polska w Świnoujściu, kotłowni w Petrochemii Blachownia, instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Rybnik, instalacji odsiarczania i odazotowania spali dla ZW NOWA, wydziału farb syntetycznych i wodnych w AkzoNobel, kolejnego bloku tlenowego ASU6 w ALKAT, linii produkcji mokrych mas tynkarskich. Wiele z tych wdrożeń obejmowało sterowanie wsadowe z wykorzystaniem rozszerzenia PCS7 Simatic BATCH oraz obejmowało zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Dodatkowym atutem PCS7 jest wbudowany interfejs do systemów zarządzania produkcją. Dzięki temu możemy naszym klientom zaoferować pełną automatyzację całego procesu produkcji z wykorzystaniem systemu MES/MOM Siemens Opcenter.

W zakresie systemów DCS współpracujemy również od wielu lat z firmą VALMET biorąc udział we wdrożeniach systemu MetsoDNA w Polsce i za granicą, w różnych branżach przemysłu.

Nasze wdrożenia DCS