Systemy Elektroenergetyczne
Bez zasilania nic nie działa, czyli systemy elektroenergetyczne
Systemy SCADA służą do kontrolowania różnych obiektów technologicznych, są obecne praktycznie wszędzie. Nic więc dziwnego, że znajdują zastosowanie w nadzorowaniu systemów elektroenergetycznych: rozdzielni na różnych poziomach napięć. Tu jednak pojawiają się problemy, wynikające z natury tych systemów i zachodzących w nich procesów:
- źródłami danych są specjalizowane urządzenia, dedykowane do sterowania i zabezpieczania odpływów energii elektrycznej, posługujące się dedykowanymi protokołami komunikacyjnymi,
- zjawiska, które należy monitorować są niezwykle krótkotrwałe i charakteryzują się dużą szybkością zmian wartości wielkości pomiarowych.
Do tego trzeba dodać dość specyficzne wymagania stawiane wizualizacji nadzorowanych instalacji.
Asix jest przygotowany na takie wyzwania tak w pierwszym jak i drugim aspekcie zagadnienia, a nietypowa wizualizacja jest dla tego systemu naturalną pożywką. Dzięki temu ASKOM wdrożył z sukcesem aplikacje nadzorowania rozdzielni w elektrowniach zawodowych i elektrociepłowniach.
Systemy elektroenergetyczne
Mówiąc o systemach elektroenergetycznych mamy na myśli systemy zasilania lub dystrybucji energii elektrycznej. Te składają się z rozdzielni, w których kluczową rolę pełnią tzw. sterowniki polowe czy też zabezpieczenia polowe. To specjalizowane urządzenia, których zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem pracy obwodu elektrycznego, przeciwdziałanie skutkom wystąpienia zwarć, przeciążeń czy nieprawidłowego poziomu napięcia. Sterowniki polowe muszą zadziałać błyskawicznie, a sam proces ich działania mierzony jest maksymalnie w pojedynczych sekundach.
Dane pomiarowe można podzielić na bieżące, odczytywane sukcesywnie z zadanym krokiem oraz pomiary zebrane podczas zadziałania zabezpieczeń, próbkowane z dużą częstotliwością i buforowane w pamięci sterowników polowych. System nadrzędny musi pobierać zarówno pomiary bieżące, jak i odebrać dane z buforów. W tym celu stosuje się specjalizowane, standardowe protokoły komunikacyjne DNP3, IEC61850, IEC60870 oraz specyficzne dla producenta protokoły własne, np. SPA (ABB), E2TangoTCPIP (sterowniki e2TANGO) i inne. Zastosowanie tu mają też protokoły do urządzeń pomiarowych, jak DLMS, DataPAF, Diris czy EQM. Wszystko to pozwala na scalenie w jednej aplikacji funkcji bieżącej kontroli pomiarów oraz analizy stanów awaryjnych, gdy działają zabezpieczenia. Ta analiza, wykonywana post mortem musi dotyczyć zarówno historii zmian wielkości pomiarowych, próbkowanych z dostateczną prędkością (1µs), jak i historię komunikatów diagnostycznych, zapisanych w pamięci sterowników polowych. Te dane muszą być pobrane i skorelowane ze sobą, dając pełny obraz działania zabezpieczeń polowych. Tak różnorodne wyzwania komunikacyjne stawiają wysoko poprzeczkę przed systemami monitorującymi.
Jedną z platform programowych potrafiących im sprostać jest Asix. Posiada on wbudowanych ponad 140 drajwerów komunikacyjnych w tym wszystkie wymienione powyżej. Trudno wiec znaleźć urządzenie, z którym nie potrafiłby się połączyć. Dodatkowo zawsze jesteśmy w stanie w ciągu kilku tygodni dopisać jakiś nietypowy drajwer. Unikatowym rozwiązaniem Asix jest możliwość wyświetlenia zarówno krzywych historycznych pomiarów jak i stanu alarmów w jednym narzędziu – w programie AsTrend.
Schematy zasilania, to zazwyczaj rozbudowane struktury, zajmujące dużo miejsca na ekranie i które trudno podzielić na mniejsze fragmenty bez utraty z pola widzenia operatora ogółu instalacji. Wizualizacja jest więc trudna, upakowanie wielu obiektów zaciemnia obraz i odczyt danych. Z tego powodu stosuje się tu, dostępne w Asixie mechanizmy powiększania widoków i ukrywania obiektów w zależności od powiększenia. Dzięki temu szybko można zobaczyć szczegóły dotyczące pojedynczego pola w rozdzielni, powiększając odpowiedni fragment ekranu. Pojawiają się wtedy dane o nastawach sterownika polowego, pomiary bieżące i inne dane nieistotne do ogólnej analizy systemu zasilania. Patrząc na schemat przez taka lupę można zmieniać jej położenie, analizując kolejne pola rozdzielni.
W oparciu o te narzędzia ASKOM uruchomił SYStemy NAdzoru Rozdzielni, nazywane skrótowo SYSNAR w wiodących elektrowniach w Polsce.
Nasze wdrożenia systemów elektroenergetycznych
Data: 2009 - 2021
Technologia: Układ elektryczny potrzeb ogólnych obejmujący:
- rozdzielnię 400kV,
- rozdzielnię 220kV,
- 2 rozdzielnie 110kV,
- 7 rozdzielni 6kV,
- 6 rozdzielni blokowych,
- rozdzielnię 0.69kV,
- rozdzielnie 0.4kV potrzeb własnych,
- transformatory bloków 1-6.
Zakres projektowy: Wymiana systemu sterowania i wizualizacji SCS100 układu elektrycznego potrzeb ogólnych na autorski system SYSNAR.
System objął:
- 2 redundantne serwery Asix akwizycji danych z urządzeń: SRIO500, RTU560, RTU200, PME przy zastosowaniu protokołów ANSI X‑3.28; IEC 104, IEC61850, OPC DA, SDTRP, DNP3, MODBUS TCPIP, SPA, SNMP;
- serwer Gateway Asix łączący SYSNAR z systemami zewnętrznymi poprzez protokół OPC DA (odpopielanie zewnętrzne, przemiałownia kamienia wapiennego),
- 4 stacje operatorskie wielomonitorowe Asix,
- stacja inżynierska Asix,
- web serwer Asix dla 20 jednoczesnych klientów, sterowanie tablicą synoptyczną za pośrednictwem sieci sterowników RTU20.
Pojemność systemu: ok. 27 000 zmiennych.
Hardware / software:
SCADA: Asix - SYSNAR
Data: 2009 - 2021
Technologia: System wizualizacji i sterowania pracą rozdzielni SN, WN
Zakres projektowy: Prace obejmowały włączenie wszystkich rozdzielni w system nadzoru i zdalnego sterowania polami z nastawni nadrzędnej. System oparty jest na bazie oprogramowania Asix. W obrębie rozdzielni 6 kV wymieniono układy koncentracji danych, wykorzystano sieć Ethernet do transmisji danych oraz zastosowano panele do lokalnej wizualizacji na obiekcie stanu wszystkich pól rozdzielni.
W obrębie rozdzielni 100kV 3x sterownik Simatic S7‑300 połączony światłowodową siecią Industrial Ethernet ze stacją operatorską Asix usytuowaną w Nastawni Nadrzędnej. Transmisja danych ze sterownika Simatic S7‑300 w Nastawni Nadrzędnej do Obszarowej Dyspozycji Mocy.
Hardware / software:
SCADA: Asix - SYSNAR
Data: 2014 - 2015
Technologia: Wykonanie systemu nadrzędnego Asix dla modernizowanych rozdzielnic:
- 15kV - R1/R2,
- 6kV - RC1/RC2,
- 0,4kV RK1 i RK2, RR,
- 220V DC - RPS-1 i RPS-2
Zakres projektowy: Projekt i dostawa systemu, oprogramowanie sterowników i wizualizacji, rozruch.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7‑412, ET200S
SCADA: Asix
Sieci: Ethernet