Sterowniki programowalne PLC
Podstawowym, stosowanym już od kilkudziesięciu lat sposobem sterowania maszynami i liniami produkcyjnymi jest połączenie sterowników programowalnych PLC z interfejsem operatorskim w postaci paneli HMI lub systemów SCADA. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie w małych i średnich instalacjach, gdzie liczy się koszt systemu sterowania, jego elastyczność, a przede wszystkim niezawodność. Inżynierowie ASKOM posiadają wieloletnie doświadczenie w programowaniu sterowników w praktycznie wszystkich językach. Naszą przygodę ze sterownikami zaczynaliśmy 30 lat temu z PLC Simatic S5, obecnie stosujemy sprzęt Siemens, GE, Beckhoff, WAGO, Rockwell Automation, Schneider Electric, Fatek i innych producentów.
W naszych wdrożeniach dużą wagę przywiązujemy do diagnostyki systemu. Staramy się „wycisnąć” z hardware tyle informacji ile tylko producent udostępnia. Wysiłek ten zwraca się w dwójnasób w trakcie eksploatacji systemu. Wszelkie awarie (które zdarzają się nawet w najlepszym sprzęcie) są błyskawicznie zauważane i diagnozowane, co znacząco skraca czas usuwania usterek i zmniejsza ich wpływ na produkcję.
Programy staramy się pisać w sposób strukturalny, przejrzysty i zrozumiały. Standardem jest przekazywanie Użytkownikowi, po zakończeniu rozruchu, pełnych kodów źródłowych oprogramowania wraz z komentarzami. Dokumentacja obejmuje zwykle również dokładny opis interfejsu pomiędzy programem sterownika a systemem SCADA. Jest to najczęściej plik Excel z pełnym zestawieniem zmiennych, ich adresów w pamięci PLC, formatów, jednostek itp. W przypadku użycia naszego autorskiego systemu SCADA Asix, pliki te służą wprost do automatycznego generowania bazy definicji zmiennych.
Tak więc Użytkownik po zakończeniu gwarancji ma możliwość swobodnego decydowania czy aplikację będzie rozwijał dalej z nami, czy też zmieni integratora. Nie boimy się dawać mu takiej swobody – liczymy, że jakość naszej pracy skłoni go do kontynuowania współpracy.
Nasze wdrożenia PLC
Data: 2020
Technologia: Modernizacja systemu sterowania Oczyszczalnią Ścieków Łącza.
Zakres projektowy: Opracowanie koncepcji wymiany sterowników, uwzględniającej maksymalny czas 8 godzin wyłączenia instalacji.
Wymiana sterowników Simatic S5‑135U na Simatic S7‑1500 z modułami wejść/wyjść na ET200SP.
Wymiana autonomicznych sterowników instalacji pomocniczych na Simatic S7‑1200.
Połączenie wszystkich sterowników siecią PROFINET oraz odtworzenie algorytmów sterowania w nowych sterownikach.
Przeniesienie sterowania i wizualizacji wszystkich urządzeń ze SCADA PAMSA oraz tablicy synoptycznej do SCADA Asix.
Ilość wejść/wyjść: 3 591
Liczba zmiennych Asix: 7 536.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-1200, Simatic S7-1500, ET200SP
SCADA: Asix
Sieci: Profinet
Data: 2012
Technologia: Nawęglanie
Zakres projektowy: Zakres prac objął wykonanie projektu elektrycznego, dostawę sterowników Siemens, osprzętu sieciowego, sprzętu komputerowego, wyposażenia szaf sterowniczych, oprogramowanie i rozruch instalacji. Migracja z systemu S5 na S7.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7
SCADA: Asix
Data: 2013 - 2019
Technologia: System sterowania dla fabryki katalizatorów.
Zakres projektowy: Wdrożenie systemu sterowania dla nowej fabryki katalizatorów oraz jego późniejsza rozbudowy o nowe instalacje.
Projekt systemu oraz AKPiA, oprogramowanie 24 PLC, 90 paneli operatorskich, aplikacje SCADA, dostawa i montaż systemu, uruchomienie.
Hardware / software:
PLC: Simatic S7-300F
SCADA: InTouch + InBatch, WinCC
Sieci: Profinet, Ethernet