automatyka_plc.png

Sterowniki programowalne PLC

Sterowniki programowalne PLC

Podstawowym, stosowanym już od kilkudziesięciu lat sposobem sterowania maszynami i liniami produkcyjnymi jest połączenie sterowników programowalnych PLC z interfejsem operatorskim w postaci paneli HMI lub systemów SCADA. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie w małych i średnich instalacjach, gdzie liczy się koszt systemu sterowania, jego elastyczność, a przede wszystkim niezawodność. Inżynierowie ASKOM posiadają wieloletnie doświadczenie w programowaniu sterowników w praktycznie wszystkich językach. Naszą przygodę ze sterownikami zaczynaliśmy 30 lat temu z PLC Simatic S5, obecnie stosujemy sprzęt Siemens, GE, Beckhoff, WAGO, Rockwell Automation, Schneider Electric, Fatek i innych producentów.

W naszych wdrożeniach dużą wagę przywiązujemy do diagnostyki systemu. Staramy się „wycisnąć” z hardware tyle informacji ile tylko producent udostępnia. Wysiłek ten zwraca się w dwójnasób w trakcie eksploatacji systemu. Wszelkie awarie (które zdarzają się nawet w najlepszym sprzęcie) są błyskawicznie zauważane i diagnozowane, co znacząco skraca czas usuwania usterek i zmniejsza ich wpływ na produkcję.

Programy staramy się pisać w sposób strukturalny, przejrzysty i zrozumiały. Standardem jest przekazywanie Użytkownikowi, po zakończeniu rozruchu, pełnych kodów źródłowych oprogramowania wraz z komentarzami. Dokumentacja obejmuje zwykle również dokładny opis interfejsu pomiędzy programem sterownika a systemem SCADA. Jest to najczęściej plik Excel z pełnym zestawieniem zmiennych, ich adresów w pamięci PLC, formatów, jednostek itp. W przypadku użycia naszego autorskiego systemu SCADA Asix, pliki te służą wprost do automatycznego generowania bazy definicji zmiennych.

Tak więc Użytkownik po zakończeniu gwarancji ma możliwość swobodnego decydowania czy aplikację będzie rozwijał dalej z nami, czy też zmieni integratora. Nie boimy się dawać mu takiej swobody – liczymy, że jakość naszej pracy skłoni go do kontynuowania współpracy.

Nasze wdrożenia PLC