automatyka_bms.png

Inteligentne budynki BMS

Inteligentne budynki BMS

BMS

Skrót, który w ostatnich latach robi zawrotną karierę, a oznacza Building Management System, czyli System Zarządzania Budynkiem. I tu tkwi właśnie haczyk - zarządzanie całym budynkiem oznacza każdą z instalacji, każdy aspekt funkcjonowania budynku i jego składowych. Dedykowane aplikacje, dostarczane zazwyczaj przez producentów systemów automatyki budynkowej są tu niewystarczające.

BMS – na scenę wkraczają systemy SCADA

Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Może to i racja, ale w przypadku systemów klasy SCADA, a takim jest Asix, nie jest to prawdą. Systemy SCADA muszą sprawdzać się w każdych warunkach, w każdej branży. Mało tego, muszą scalać ze sobą różne instalacje, źródła informacji, udostępniające dane w wielu standardach komunikacyjnych. Specjalizowane aplikacje, dostarczane przez producentów sterowników „budynkowych” zazwyczaj mają tu duże ograniczenia i mają problemy z komunikacją z obcymi systemami. Są też aplikacjami zamkniętymi, bez większych możliwości rozbudowy przez projektantów aplikacji o nowe funkcje lub obiekty wizualizacyjne. Tu właśnie tkwi haczyk – z pozoru łatwe we wdrożeniu nie dają się prosto zintegrować z innymi systemami. Tych wad pozbawione są systemy SCADA. Asix nie jest tu wyjątkiem – dzięki szerokiej palecie drajwerów komunikacyjnych potrafi scalić w jednej aplikacji sterowniki typowo budynkowe, centralki ppoż., system kontroli dostępu czy system kamer CCTV. Takie scalenie rodzi nowe możliwości. Przykładowo wykrycie alarmu od włamania lub pożaru pozwala na automatyczne przekierowanie kamer w odpowiednim kierunku, by post factum móc przeanalizować zdarzenie lub wykryć sprawców.

Tak, budowanie aplikacji jest trudniejsze, niż w innych systemach, które są tak skonstruowane, by doświadczony elektryk mógł je sparametryzować. To ostatnie słowo jest kluczem: sparametryzować. Asix pozwala wyjść poza ramy szablonów i stworzyć własne aplikacje, lepiej dostosowane do potrzeb klienta. Nie jest też problemem zdefiniowanie własnych obiektów wizualizacyjnych dzięki udostępnionej pełnej dokumentacji API – nowe obiekty, w postaci bibliotek DLL, mogą być później wykorzystywane w kolejnych projektach, tworząc niepowtarzalny styl integratora i ułatwiając mu prace z nowymi projektami.

Jest jeszcze inna droga: w ścisłej współpracy z WAGO ELWAG przygotowaliśmy nowy produkt, dystrybuowany przez tę firmę z Wrocławia. WAGO, jako producent sterowników swobodnie programowanych, dostarcza bloki funkcyjne (FB) do obsługi typowych elementów automatyki budynkowej oraz system wizualizacji WAGO Visu Building, utworzony na platformie Asix, z bogatą biblioteką wzorców do współpracy z owymi FB. Budowanie aplikacji jest więc proste tak w sterowniku, jak i po stronie wizualizacji. Szczegóły na stronach WAGO-ELWAG https://www.wago.com/pl/technika-budynkowa/system-bms-wago-visu-building

Nasze wdrożenia BMS