5.6 Tryby pracy systemu zabezpieczeń

 

W zakładce Ustawienia  panelu roboczego można wybrać tryb pracy systemu uprawnień.

 

5.6.1 Tryb standardowy

 

Tryb standardowy jest prostym systemem, w którym cała parametryzacja systemu przechowywana jest w pliku security.xml, zlokalizowanym w katalogu definicyjnym aplikacji. W związku z tym propagacja zmian wykonanych na jednym stanowisku wymaga skopiowania pliku na pozostałe stanowiska aplikacji. Można posłużyć się też mechanizmem synchronizacji definicji aplikacji.

Tryb standardowy należy stosować w aplikacjach jednostanowiskowych lub wtedy, gdy parametry uprawnień są ustawione w fazie budowy aplikacji, a późniejsze zmiany występują okazjonalnie.

Pomimo tego, że parametry uprawnień są przechowywane w pliku typu xml, nie jest możliwa zmiana jego zawartości poza kontrolą programu Asix.Evo. W pliku zapisana jest suma kontrolna - każda nieautoryzowana zmiana zawartości zostanie wykryta.

 

5.6.2 Tryb centralny

 

W trybie centralnym wszystkie informacje dotyczące uprawnień przechowywane są w bazie danych serwera Microsoft SQL Server. Wszystkie zmiany uprawnień i użytkowników są natychmiast widziane na wszystkich stanowiskach. Dodatkowo tworzony jest centralny rejestr wszystkich zdarzeń związanych z pracą systemu uprawnień.

Zasada działania trybu centralnego jest zbliżona do działania modułu AsAudit w aplikacjach Asixa w starszych wersjach.

Rys. Panel parametryzacji  trybu centralnego systemu zabezpieczeń.

 

Konfigurując tryb centralny należy określić nazwę serwera SQL, nazwę bazy uprawnień i używany tryb autoryzacji. Ponieważ zakładanie nowej bazy wymaga uprawnień administracyjnych serwera SQL, w ramce Autoryzacja serwera bazy danych należy jednorazowo określić sposób logowania do serwera SQL z uprawnieniami administracyjnymi.